Biography/Življenjepis


My story

I have been writing poetry since I first learned to write, and it is also a large part in my music creativity. Later it developed in short stories and fairy tales, and while studying Ethnology and Cultural Anthropology I encountered with many aspects of music and mythology, which encouraged me to create even more. I took guitar lessons with Etbin Štefančič and collaborated as a singer in project Allegro non troppo, where we had also released a record. 
After, I have dedicated myself to my music project Swarga, and in May 2011 we have released a record To the Sun.
Nevertheless, I have been writing my poetry, and in October 2012 I have published my first book of poetry, Potovanja duše (Jorneys of the Soul).

Until now, I have performed at various concert stages in Slovenia, and some major festivals, such as festival Lent in Maribor, Jeff festival in Koper, festival Sanje (Dreams) and Noči v Stari Ljubljani in Ljubljana, festival Il fiume e le stelle in Italy, and many more all over Slovenia and in Italy, Belgium, Malta, Mallorca and Croatia.

In October 2015 I have released my first solo album Following the birds. Curently I have been working on poems, stories and fairy tales, drawings, and more...

Sometimes it seems to me, that I am just telling stories, fiction or reality, but they all bring something for the soul.

*******************************************************************************************************


"Ko pojem, v resnici pripovedujem zgodbe"

Swarga je precej nenavaden bend za slovensko glasbeno klimo. Zmes akustike, ambientala, minimalizma, etna in elektronike, ki se mešajo v nekakšno "chill-out" glasbeno pripoved, vzbudi pri poslušalcu potrebo po intimnem poslušanju, hkrati pa je to glasba, ki povsem dobro zaživi tudi na festivalskem odru ali na kakšnem večernem letnem vrtu.

Ljudska glasbila - in tudi sodobni inštrumenti - ponujajo raziskovalne vzgibe, gorišče ustvarjalnosti pa je avtorska poezija, izrazito lirična, na trenutke satirična, celo mistična. Swarga sta v prvi vrsti Sabina Vostner (vokalistka, kitaristka, pianistka in poetinja) inBoštjan Zobec (pianist, tolkalec in skladatelj), pri letos spomladi izdanem cedeju z naslovom To the Sun pa se jima je pridružil Rok Šinkovec, uveljavljen slovenski jazzovski in etno pianist, ki ga poznamo tudi iz Brencl bande.
Sabina Vostner je sicer diplomirana etnologinja in kulturna antropologinja, a v prvi vrsti je umetnica, pravi sama, in v Swargi je soavtorica glasbe, aranžmajev in besedil. "V svojo glasbo vstopam zelo spontano, kot pesnica in glasbenica," pravi. "Ne delam v svojem poklicu, so mi pa ta znanja v pomoč, da imam globlji vpogled v glasbo in dejansko stanje zgodovine. Umetnost ima druge smernice od znanosti in pri ustvarjanju ne moreš biti oboje: ali si predan umetnosti ali pa si znanstveno osredotočen."

Pesmi s sporočilnostjo

Njena avtorska besedila prinašajo sporočila v stilu modrosti sufijskih zgodb in staroindijskih spisov, tudi beseda "swarga" izvira iz staroindijskega sanskrta in pomeni "nebesa". "Indijsko izročilo mi služi le za navdih, ker nosi neko resnico, filozofijo, ki je večna in univerzalna in je enaka v različnih svetovnih religijah. Poezija je torej moja, osebna, glasba pa zelo repetitivna in minimalistična, kar so na Zahod že zdavnaj prinesli iz indijske glasbe," pojasnjuje Sabina Vostner.
Projekt albuma je nastajal leto in pol, bend Swarga pa deluje dobri dve leti in pol. Našli so se med študijem v Ljubljani: Sabina Vostner je Roka Šinkovca poznala kot klaviaturista in harmonikaša, z Boštjanom Zobcem pa sta sodelovala že pred leti v projektu Allegro non troppo, ki so ga zaokrožili s cede ploščo. Vostner: "Zdaj večinoma nastopava in ustvarjava z Boštjanom sama, v svoje projekte pa vabiva še druge umetnike, recimo italijanskega glasbenika Marca Stafuzzo, ki se nama pridruži s srednjeveškimi glasbili, ali Vasjo Štuklja, ki igra na indijske table."
Sabina Vostner je prepričana, da glasba človeku pomaga do globljih resnic in uvidov; tudi njihova glasba v prvi vrsti ni namenjena zabavi, ampak poslušanju ter sprostitvi. Swarga pridno nastopa po slovenskih festivalih in torej ne gre le za glasbo, ki bi si jo dali za podlago za trening joge. "Pa čeprav so mi ljudje po izdaji cedeja rekli, da jo poslušajo ravno takrat, ker jih pomirja. Pri nas ni bendov, ki bi glasbo izvajali na tak način kot mi, bi pa morda omenila dansko pevko, pesnico in pianistko Agnes Obel - ustvarjamo namreč nekaj podobnega. Ima svoj stil in tudi njena glasba zahteva lastno intimno izkušnjo. Tudi naša glasba prinaša zgodbe."

Tradicionalna glasbila

Glasbenik Boštjan Zobec obožuje neobičajne inštrumente in doma ima že bogat tradicionalni inštrumentarij, ki ga raziskovalno in ustvarjalno vpleta v svoje aranžmaje: južno-ameriški cajon, azijski gong, afriški boben udu, egipčansko terbuko, indijske table, arabska in afriška tolkala ali indijski harmonij, glasbilo, ki deluje na meh, ima klavirske tipke in je zelo primeren za prenašanje; v Indijo so ga prinesli francoski menihi, tam pa so ga še malce priredili. Svojo radovednost po odkrivanju novega je Boštjan Zobec dokazal že z drugimi avtorskimi projekti, v katerih je prepletal ljudska glasbila in elektroniko; bil je bobnar v zasedbi Hobsons Choice ali vokalist v All from nothing, ves čas pa tudi sklada. Zanima ga, kako različne vibracije iz glasbil vplivajo na človeka; ravno prek zvoka naj bi se lažje približali tako bivanjskemu smislu kot iskanju optimalnih frekvenc.
Za občutek je nekaj skladb zasedbe Swarga na voljo na internetu, na njihovi spletni strani (swarga.si) pa je mogoče kupiti cede. "Največ plošč prodamo na koncertih samih, po tem, ko nas ljudje že slišijo; ne naše glasbe ne cedeja ne moremo ljudem vsiljevati, gre za doživetje, ki se te dotakne ali pa tudi ne," pravi Sabina Vostner. Predstavili so se že na več koncih Slovenije - na festivalu Lent v Mariboru, Jeff v Kopru, Sanje v Ljubljani, na italijanskih odrih (Il fiume e le stelle...), tudi hrvaških, pa na Malti in v Belgiji.
Sabina Vostner je sicer Štajerka, ki se je preselila na Primorsko, v Solkan, kjer poučuje ruščino, ki je njen materin jezik. Včasih je bila tudi pripovedovalka pravljic. "Kadar pojem, se mi zdi, da vedno pripovedujem zgodbe," pravi Sabina Vostner, ki tudi sama piše pravljice, a so za zdaj še neobjavljene. "Glasba je ta hip na prvem mestu, svojo poezijo pa berem med koncerti. Imeti bend ni le kreativni proces, ampak je tudi organizacija koncertov in še kakšne druge obveznosti, in tisto malo prostega časa, kolikor ga ostane, najraje posvetim lastni ustvarjalnosti. Nenehno produciranje tudi ni mogoče."
Ingrid Mager, Dnevnik

*******************************************************************************************************

Moja zgodba

Pesmi pišem že od nekdaj, so del mojega vsakdanjika in tvorijo precejšen del v mojem glasbenem ustvarjanju. Kasneje so se moje pesmi prelevile v krajše zgodbe in pravljice, v času študija etnologije in kulturne antropologije sem se srečala z vsemi možnimi oblikami glasbe in mitologije, kar me je še bolj spodbudilo k nadaljnjemu ustvarjanju. Kitaro sem se učila pri Etbinu Štefančiču, kot pevka pa sem sodelovala v projektu Allegro non troppo, s katerim smo tudi izdali zgoščenko. 
Kasneje sem se posvetila svojemu avtorskemu glasbenemu projektu Swarga, maja 2011 pa je izšla tudi zgoščenka z naslovom To the Sun.
Nenazadnje sem vseskozi pisala pesmi, ki so tudi oktobra 2012 izške v prvi pesniški zbirki z naslovom Potovanja duše. 

Do sedaj sem nastopila že na najrazličnejših odrih po Sloveniji, ter nekaterih večjih festivalih, kot so festival Lent v Mariboru, Festival ljubezni na gradu Negova, Jeff festival v Kopru, Kino Otok (IsolaCinema) v Izoli, festival Sanje, Dobimo se pred Škucem ter festival Noči v Stari Ljubljani v Ljubljani, festival Il fiume e le stelle v Italiji, in še mnogi drugi, tako v Sloveniji kot tudi sosednji Italiji, Hrvaški, na Malti, Mallorci ter v Belgiji.

Oktobra 2015 sem izdala svoj prvi samostojni album Following the birds. Trenutno veliko pišem, rišem in ustvarjam na vse mogoče načine...

Včasih se mi zdi, da pravzaprav le pripovedujem zgodbe, za majhne in velike, in ustvarjam prostore za dušo in njen prečudoviti ples.